
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Interface | RS-232 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 5.5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Simplex/Duplex | Half |
| Number of Transceivers | 1 |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Receiver Hysteresis | 400 mV |
Stock: 3417
Distributors
pcbx
Unit Price$4.19823
Ext.Price$4.19823
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.19823 | $4.19823 |
| 10 | $3.23360 | $32.33600 |
| 25 | $2.99207 | $74.80175 |
| 50 | $2.85601 | $142.80050 |
| 100 | $2.72615 | $272.61500 |
| 300 | $2.61050 | $783.15000 |
| 500 | $2.49976 | $1249.88000 |
| 1000 | $2.39372 | $2393.72000 |
